0 212 292 30 34 (pbx)

AB, TTIP görüşmelerinde "enerji anlaşması" istiyor.

AB, TTIP kapsamında 'enerji anlaşması' istiyor

10.09.2014
Avrupa Komisyonu, ABD ile aralarında müzakereleri devam eden serbest ticaret anlaşması kapsamında ABD'nin Avrupa'ya petrol ve doğalgaz satışına izin verme taahhüdünde bulunması gerektiğini söyledi.

Rusya ile Batı dünyası arasındaki gerilim, Avrupa Birliği'nin enerjide Rusya'ya bağımlılığını azaltma çabalarına hız vermesine yol açtı. 

Avrupa'nın enerji güvenliğini artıracak seçeneklerden biri de, ABD'nin 40 yıldır devam eden petrol ihracatı yasağını kaldırması ve Avrupa'ya bu kaynaklara erişim imkanı tanıması.

AB, ABD ile müzakereleri devam eden Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı'nda (TTIP) enerji sektörüyle ilgili de maddelere yer verilmesini istiyor. Avrupa'daki doğalgaz fiyatları ABD'dekinin yaklaşık üç kat üzerinde.

Avrupa Komisyonu'nun ticaretten sorumlu üyesi Karel De Gucht, Washington'da yaptığı açıklamalarda '[Enerji konusunda] bir an önce bir aşamaya ulaşmamız gerekiyor, çünkü belki fark etmişsinizdir ama Avrupa'da bazı şeyler oluyor. [Enerji ile ilgili] bu maddelerin bulunmadığı bir TTIP'i düşünemiyorum' dedi.

Ancak enerji konusu, halihazırda karmaşık olan müzakere sürecini daha da karmaşık hale getirebilir. ABD, ihracatın içeride enerji fiyatlarını artırmasından ve kendi sanayi kuruluşlarının rekabet gücünü kaybetmesinden endişe ediyor.

De Gucht, önümüzdeki bir yıl içinde TTIP'in tamamlanması beklenmese de enerji konusunda erkenden bir bir anlaşmaya varılmasının, Moskova'ya güçlü bir mesaj vereceğini söyledi.

Komisyon üyesi, 'TTIP üzerinde en iyi ihtimalle önümüzdeki yılın sonunda anlaşmaya varılır. Enerjinin biraz daha acil ve jeostratejik öneminin son derece yüksek olduğu konusunda sanırım hemfikiriz' dedi.

Haber Kaynağı : http://www.euractiv.com.tr