0 212 292 30 34 (pbx)

ABD: Finansal hizmetler TTIP'e dahil edilmeyecek

EurActiv'e konuşan Washington'ın AB nezdindeki Büyükelçisi Anthony L. Gardner, Brüksel'in AB ile ABD arasında müzakereleri devam eden ticaret ve yatırım anlaşmasına finansal hizmetleri de dahil etmeye çalışmayı bırakması gerektiğini söyledi.

Gardner, 'Sürekli bu soru geliyor ve biz de her seferinde aynı cevabı veriyoruz. Ancak bunun bir şekilde yeterli olmadığı görülüyor, çünkü Komisyon cevabımızı bildiği halde bu konuda baskı yapmaya devam ediyor' dedi.

AB'nin görsel-işitsel sektörü müzakere masasının dışarıda bırakmanın bedelini, finansal hizmetlerin müzakerelerin dışında bırakılmasıyla mı ödediği sorusunu yanıtlayan ABD temsilcisi şunları söyledi:

'Öyle demedim. Benim dediğim herkesin kendi hassasiyetleri var. Bizim de kendi hassasiyetlerimiz var. Finansal hizmetlerle ilgili görüşümüzü açıkça ortaya koyduk. Enerjimizi, masadaki konularda ilerleme kaydederek daha iyi harcayabiliriz' dedi.

AB, Washginton'ın finansal hizmetler alanındaki düzenlemelerde işbirliğine Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı'nda (TTIP) yer vermedeki isteksizliği sebebiyle konuyu daha sonraki bir aşamada yeniden gündeme getirme umuduyla müzakere masasından kaldırmıştı.

Gardner, TTIP'de finans piyasalarına erişimle ilgili bir başlık olacağını; ancak iki taraf arasında finans piyasalarının düzenlenmesine dair, olumlu sonuçlar getiren bir diyaloğun zaten bulunduğunu ve bu sayede iki taraf arasında daha fazla uyum sağlandığını söyledi. Gardner, 'Bu sebeple bir ticaret anlaşmasında, finansal düzenlemelerle ilgili resmi bir mekanizma ile ne elde edilecek anlayamıyoruz' dedi.

TTIP, NATO'nun ekonomideki karşılığı

Müzakerelerin altıncı turu 14 Temmuz Pazartesi günü başladı. Müzakerelerin 2015 sonunda tamamlanması hedefleniyor. ABD büyükelçisine göre müzakereciler, tüm çalışma gruplarında istikrarlı bir şekilde ilerleme kaydediyor.

'Beş alanda, oturmuş metinlerimiz var. Bu turun ardından bunları genişletebiliriz' diyen Gardner, rekabet ve hizmet alanlarına işaret etti.

TTIP, başarılı olması halinde dünya ekonomisinin yüzde 40'ından fazlasını kapsayacak ve küresel ticaret ve doğrudan dış yatırımların büyük bir bölümüne denk düşecek. AB ile ABD arasındaki ticari ilişkiler halihazırda dünyadaki en büyüğü konumunda. İki taraf arasındaki mal ve hizmet ticareti günde 2 milyar Euro'yu buluyor.

Gardner, anlaşmaya büyüme ve istihdamın ötesinde, 'transatlantik ittifakı daha da sağlamlaştırmak, NATO'nun ekonomideki karşılığını oluşturmak ve başkalarından önce dünya ticaretinin kurallarını belirlemek için ihtiyaç duyduklarını' söyledi.

Avrupa'nın Rus doğalgazına bağımlılığı ve Ukrayna kriziyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Gardner, 'ABD ile serbest ticaret anlaşmasının, ABD'den yapılacak LNG ihracat taleplerini yarı otomatik hale getirecdeğini' söyledi.

Eleştirilere karşılık

Şu ana kadar gerçekleştirilen müzakereler, coğrafi işaretlerden gıdada etiketlemeye, özellikle de şeffaflık eksikliğine kadar bazı konularda giderek artan eleştirilere takıldı.

TTIP'e karşı çıkanlar özellikle yatırımların korunmasına ilişkin ek anlaşmalardan endişe ediyor. Bu kesimler, söz konusu anlaşmalarla mevcut tüketici ve çevre standartlarının olduğu gibi sabitlenmesinden endişe ediyor. Buna göre AB veya üye ülkeler daha sonra daha katı standartlar getirirse, ABD'li şirketler bu düzenlemeleri mahkemeye götürebilecek.

Eleştirilere karşı çıkan Gardner, şu ana kadarki en açık ve şeffaf ticaret müzakerelerini yürüttüklerini söyledi ve 'Özellikle bu eleştirinin geçerli olmadığını düşünüyorum. Kamunun bilmek isteyeceği neredeyse her şey orada' dedi ve Komisyon ile ABD Ticaret Temsilciliği'nin internet sitelerine işaret etti.

'Bu eleştirilere yanıt vermenin en iyi yolu açık konuşmak' diye ekleyen Gardner, yeni bir iletişim yolu bulmaları ve daha geniş kesimlere ulaşmaları gerektiğini söyledi.

Bilimesl kanıtlar

Büyükelçi, yanlış nitelemeler ve değer tabanlı değerlendirmelere dayanan algı ve argümanlara karşı çıkmak için bilimsel kanıt ve olguların kullanılması gerektiğini söyledi:

'Bu anlaşmanın düşmanları bu konuları (biyoteknoloji ve klorla yıkanmış tavuklar), anlaşmanın neyle ilgili olduğunu çarpıtmak için kullanıyor. Avrupa'nın kendi kurumlarından gelen bilimsel tavsiyeleri neden göz ardı ettiğini konuşmalıyız.'

Röportajın tamamını okumak için tıklayınız


Haber Kaynağı  EurActiv.com  .   Daniela Vincenti, EurActiv.com  Haberi