0 212 292 30 34 (pbx)

Bakan Zeybekçi : " ABD ile hiç ekonomik ortak olmadık."

Nihat Zeybekci, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ile Avrupa Birliği Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı Arasında Türkiye'nin  Avrupa Birliği'ne Azalık ve Gümrük Birliği Süreçlerinde Ortak Davranış ve İşbirliğine Yönelik Protokol imza merasiminde yaptığı konuşmada, AB'nin ekonomik temeller üzerinde kurulduğunu söyledi.

Gümrük Birliği anlaşmasıyla Türkiye AB ilişkilerinin yeni bir boyut kazandığını belirten Bakan Zeybekci, "Gümrük Birliği Türkiye için son derece yararlı bir anlaşma oldu. Türkiye, kalite ve kurumsal standartlarını artırma noktasında bundan yararlandı. AB ile olan ticari ilişkilerimiz de iki mislinden fazla arttı" ifadelerini kullandı. 

Bakan Zeybekci, AB'nin son zamanda 3'üncü ülkelerle serbest ticaret anlaşması (STA) imza atmada son derece iştahlı davrandığını bildirerek, büyük ekonomilerle imza adan STA'lardan dolayı Türkiye'nin tedirginliğine işaret etti.

AB'nin 3'üncü bir ülkeyle STA imza attığında, mevzubahis ülkenin AB ile ele geçirdiği tüm hakları Türkiye'den de ele geçirdiğini vurgulayan Bakan Nihat Zeybekci, Türkiye'nin bunun karşılığında hiçbir şey ele geçiremediğini kaydetti.

Bakan Nihat Zeybekci, AB ile ABD  arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) müzakerelerinin 2015 nihayetinde bitirilme ve 2017'de uygulama planlarına atıfta bulunarak, şu ifadeleri kullandı:

"Bu sene başından itibaren AB ile Gümrük Birliğindeki haksız yapının müzakerelerine başladık. Türkiye'nin bu itirazında haklı olduğunu dokümanlara geçirdik. Anlaşmanın 'upgrade' edilmesi istikametinde anlaştık. Dünya Bankası da bu konuda kapsamı geniş bir rapor hazırladı ve raporunda bizi haklı buldu. Bu çerçevede Gümrük Birliğinin aktüellenmesi noktasında çalışmalar başlatıldı. Bunların Avrupa Birliği Bakanlığının genel kapsamın içindeki çalışmalar olduğunu biliyoruz. Biz bu konuda iki ayrı bakanlık olarak beraber sanki tek bir bakanlık gibi çalışmamız gerekiyor. İkimiz de bakanlık ile ilgili toy bakanız ama kendisi çıraklıktan geldiği için ben o lafı kendi üzerime alayım."

Gümrük Birliği avantajını geliştirerek devam ettirmek istediklerini vurgulayan Zeybekci, TTIP'le Türkiye'nin Gümrük Birliğini sürdüremez bir noktaya gelmesini de istemediklerini dile getirdi.

Zeybekci, böyle bir alternatifi düşünmek bile istemediklerini, ne yapıp edip bu sistemin içindeki olacaklarını ifade etti. 

Dünyanın ekonomik haritalarının yine çizildiğine işaret eden Zeybekci, Türkiye'nin bunun dışında kalamayacağını söyledi.

"ABD ile hiç ekonomik ortak olmadık"

Bakan Nihat Zeybekci, ABD  Ticaret Bakanı Penny Pritzker ile müzakerelerindeki gündemin sorulması üzerine, gündemin birinci gündem maddesinin TTIP olacağını söyledi. 

Türkiye'nin ABD  ile bugüne kadar hep stratejik iştirak ettiğine vurgu yapan Zeybekci, şöyle konuştu:

" AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile hiç ekonomik iştirak edemedik. ABD  bizimle stratejik, derinlikli, yüksek iştirak etti, NATO bağlaşığı oldu ama iş ekonomik ortaklığa gelince başkalarıyla oldu. Anti damping soruşturmalarında Türkiye'yi rahatsız eden gelişmeler var. Biz kendilerini de bu konularda uyardık. Anti damping soruşturmalarıyla, Türk ekonomisi, ihracatçısı ve ürünlerine 1 rakamıyla mani koyarlarsa, biz 3 rakamıyla onlara engel koyacağız. Bunu resmi olarak da söyledik. Bunda mütekabiliyet olacak, bunları görüşeceğiz. Derinlikli ortaklıkların ekonomik menfaatler tabanında gerçekleşmesi gerektiğine inanıyoruz. Böylelikle diğer ortaklıklar da çok daha sağlam bir tabana oturmuş olacaktır. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile ilişkilerimize çok önem veriyoruz. Bunun için de ekonomik bir ortaklık düzeyine doğru gitmek istiyoruz."

Kaynak: Anadolu Ajansı