0 212 292 30 34 (pbx)

Iraklı heyetten Gümrük Birliği teklifi .

 

Türk ve Iraklı işadamları ticareti yeniden canlandırmak için TOBB’ta buluştu.

 

Hisarcıklıoğlu ve Irak Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Jaafar Rasool Al- Hamadani ile Bağdat, Basra, Kerkük ve Kerbela Ticaret Odaları Başkanlarının da yer aldığı 17 kişilik heyet ticareti yeniden canlandırmak amacıyla TOBB'da bir araya geldi.​

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Irak'ta Türk firmalarına zorluk çıkarıldığını belirterek, "Ortak kaderimizi etkileyecek bu zor süreçte daha fazla dayanışma içinde olmamız gerekirken, karşılaştığımız bu durum kabul edilebilir değil" dedi.

Son dönemde Irak'ta yaşanan gelişmeleri Türk iş dünyası olarak yakından takip ettiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, Irak'ın bu zor süreci bütünlüğünü koruyarak ve başarı ile atlatacağına inandıklarını söyledi. Irak'ın toprak bütünlüğünü, güvenliğini, istikrar ve refahını çok önemsediklerinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyası olarak bu süreçte Iraklı kardeşlerimizin yanındayız" diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Irak'ın yeniden yapılanma döneminde Türk özel sektörünün önemli görevler aldığına dikkati çekerek, Türk müteahhitlerin bugüne kadar Irak'ta 20,8 milyar dolarlık 853 proje üstlendiğini, yatırım yapan firmaların 10 binlerce Iraklıya istihdam sağladığını kaydetti.

- "Irak'la ticaret hacmi 12 milyar dolar"

Türkiye için Irak'ın, Almanya'dan sonra en önemli ticaret ortağı haline geldiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

"Türkiye'nin toplam ihracatı 3 kat artarken, Irak'a yaptığımız ihracat 14 kat arttı. 12 milyar dolar ticaret hacmimizle Irak, Almanya'dan sonra en önemli ticaret ortağımız haline geldi. Ancak Irak'taki son gelişmeler ekonomik ilişkilerimizi de olumsuz etkiledi. Haziran ayından beri Irak'ta yaşanan olumsuz olaylar, iki ülke arasındaki ticarette yüzde 40'lara varan keskin düşüşlere neden oldu. Irak'taki son durumdan sonra 300 Türk firması can güvenliği nedeniyle işlerini durdurmak zorunda kaldı ve 7 bin kadar çalışanını tahliye etti. Haziran ayı sonrası kapanan yollardan dolayı malzeme sevkiyatı yapılamaması nedeniyle işleri aksayan Türk firmalarından İran üzerinden geçmelerinin istenmesi ve gecikme cezası uygulaması girişimleri, baskı oluşturmaktadır. Son 3 yıldır Türk firmalarına Irak devlet kurumları tarafından iş verilmemektedir. Türk firmalarının bu kapsamda aldığı işler önemli oranda azalmıştır. Devlet kurumlarındaki ihalelerde, tedarikçi listeleri içinde uluslararası sertifikalara sahip olmalarına rağmen Türk firmalarına zorluk çıkarılmaktadır. Ortak kaderimizi etkileyecek bu zor süreçte daha fazla dayanışma içinde olmamız gerekirken, karşılaştığımız bu durum kabul edilebilir değil."

- "İkili ticaret 20 milyar dolara çıkacak"

Hisarcıklıoğlu, bölgedeki huzur ve refahı artırmak için öncelikle iki ülke arasındaki ticari ve yatırım ilişkilerinin en üst düzeye çıkarılması gerektiğini vurgulayarak, bu noktada ülkelerin özel sektörlerine ve temsilcilerine önemli görevler düştüğünü ifade etti. Irak'ın sıkıntıları aştıktan sonra yeniden yapılandıracağı "Yabancı Sermaye Mevzuatı" ile Türk firmalarının daha fazla yatırım yapmayı arzu ettikleri bir ülke haline geleceğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, Irak ile ekonomik işbirliğinde yapılacak çok iş olduğunu TOBB olarak bu konuda üzerlerine düşeni yapmaya fazlasıyla hazır olduklarını anlattı.

Bu toplantıda yeni bir hedef koymayı düşündüklerini ve ikili ticaretin 2 yıl içinde 20 milyar dolara çıkarılmasını hedeflediklerini kaydeden Hisarcıklıoğlu, işbirliğinin geliştirilmesi noktasındaTOBB ile Irak Ticaret Odaları Federasyonu arasında bir çalışma grubu kurulmasına dair işbirliği anlaşması imzalayacaklarını söyledi.

- "2-3 ay içinde çeteleri yok edeceğiz"

Irak Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Jaafar Rasool Al- Hamadani, "49 Türk vatandaşı, çetelerin elinden kurtarıldığı için Türk halkını ve hükümetini kutluyorum" dedi.

İki ülke arasında tarihi ilişkilerin önümüzdeki yıllarda da aynı şekilde devam edeceğini belirten Al- Hamadani, "Türk dostlarımızın üzerine büyük görevler düşüyor. Irak zengin bir ülke maddi desteğe ihtiyacı yok ama manevi desteğe ihtiyacı var. Türk şirketleri Irak'ta varlığını gösterebilir ve ülkenin yeniden imarını sağlayabilirler" diye konuştu.

Al- Hamadani, Irak'ta Türk şirketlerinin yatırımının 25 milyar doları aştığını kaydederek, "(IŞİD saldırılarının ardından) Irak'ta, 24 saat içinde bin 600'den fazla Türk şirket çekildi. Bu bizi olumsuz etkiledi. 2-3 ay içinde çeteleri yok edeceğiz ve bütün Irak güvenli olacak. IŞİD yok edilirse orta ve güney bölgelere giden yollar açılır. Irak bütçesi çok büyük bir patlama sağlayacak ve en büyük payı Türkiye alacak" ifadelerini kullandı.

- "Yeni giriş çıkış kapıları oluşturulmalı"

Sınır geçiş noktaları, tek başına elverişli olmadığını ve yeni giriş çıkış kapılarının oluşturulması gerektiğini vurgulayan Al- Hamadani, şöyle konuştu:

"Giriş kapıları Irak'ın bütün sorunlarına çözüm getirebilir. Hükümetin ekonomik programı çok güzel bir program. Irak ve Türk hükümeti, geçiş noktalarının Irak ekonomisinin geliştirilmesi için olduğunu biliyoruz ve bunu destekliyoruz. Bugün derin düşünmeliyiz, bir gümrük birliği oluşması gerekiyor, ithalat ihracat gibi bütün destekler ele alınsın. Türkiye ile Irak arasında ekonomi ya da gümrük birliği anlaşması imzalanmalı. Yüksek düzeyli stratejik ortaklığı yeniden oluşturmamız gerekiyor. Irak, Türkiye ilişkileri kardeşçe kalmalı, böylece biz de yatırımlarımızı koruyabilelim. Türk şirketler, Irak'a gelip fabrikalarını açsın her zaman özlediğimiz ekonomik işbirliğini sağlayalım. Irak ve Türkiye, İslam ülkeleri arasındaki en güzel ekonomik işbirliğini oluşturacak. Türkiye'deki yetkili taraflarla Irak hiçbir zaman uzak kalmayacak ve bizim için her zaman bir kardeş olacak."

Konuşmaların ardından TOBB ile Irak Ticaret Odaları Federasyonu arasında işbirliği için çalışma komitesi anlaşması imzalandı.

 

Haber Kaynağı .. www.tobb.org.tr